Hızır Orucu Nedir ve Aleviler Neden Hızır Orucu Tutarlar

×

[CNN Türk] En Son Haberler - Alevi inancına göre her yıl şubat ayında tutulan Hızır orucu için miladi takvime göre belirlenen tarihe yaklaşıldı. Hızır orucunun amacı bir nevi ... Hızır orucu nedir, nasıl tutulur, ne zaman, kaç gün tutulur? Hızır ... Daha fazla göster

[Sabah] Alevi inancına göre her yıl Şubat ayında belirli tarihler aralığında gerçekleştirilen Hızır orucu bu sene de binlerce kişinin gündemine geldi. Şubat ayında her yıl ... Alevilikte Hızır Orucu nedir ve nasıl tutulur? Hızır orucu ne zaman ... Daha fazla göster

[Hürriyet] Son Dakika Haberler - Hızır Orucu için miladi takvime göre belirlenen tarihe yaklaşıldı. Hızır Orucu'nda yardımlaşmaya ve sosyal dayanışmaya daha çok önem ... Hızır orucu ne zaman ve nasıl tutulur? ... Daha fazla göster

[Habertürk] Alevilik inancında her yıl Şubat ayında Hızır orucu tutulur. Hızır, zorluklara düşen insanların yardımına koştuğuna inanılan bir kurtarıcıdır. Peki Hızır orucu nasıl ... Hızır orucu nasıl tutulur? Hızır orucu ne zaman, saat kaçta açılır? ... Daha fazla göster

[Ensonhaber] Alevi inancının bir gereği olarak tutulan Hızır orucu, her yıl şubat ayının ikinci perşembesi başlamaktadır. Peki 3 gün süren Hızır orucu nedir, nasıl ve neden ... Hızır orucu ne zaman 2021? Hızır orucu nedir, kaç gün ve neden ... Daha fazla göster

Etiketler

Benzer Resimler

Hızır Orucu Öncesi Cemevlerinde Dezenfekte Ve Temizlik Çalışması Yapıldı  ESENYURT BELEDİYESİ

Hızır Orucu Öncesi Cemevlerinde Dezenfekte Ve Temizlik Çalışması Yapıldı ESENYURT BELEDİYESİ

1280 × 878
Hızır orucu nedir, nasıl tutulur? Hızır orucu saat kaçta, nasıl açılır?

Hızır orucu nedir, nasıl tutulur? Hızır orucu saat kaçta, nasıl açılır?

1418 × 720
Hızır Orucu Nedir? - Aleviliğe Açılan Sayfa

Hızır Orucu Nedir? - Aleviliğe Açılan Sayfa

1080 × 1124
Hızır orucu ne zaman tutulacak? Hızır orucu nasıl tutulur? - Son dakika  haberleri

Hızır orucu ne zaman tutulacak? Hızır orucu nasıl tutulur? - Son dakika haberleri

1200 × 675
Ali Mahir Başarır's tweet -

Ali Mahir Başarır's tweet - ""Kul darda kalmayınca Hızır yetişmezmiş. Sen yetiş dertlerimize Hızır." Hızır Orucu tutan tüm canlarımızın oruçlarının, dualarının ve lokmalarının kabul olmasını diliyorum. Memleketimizde barış, huzur ve refah daim

1200 × 675
Hızır orucu nedir, nasıl tutulur, ne zaman, kaç gün tutulur? Hızır orucu  açma saatleri 2021 - En Son Haberler

Hızır orucu nedir, nasıl tutulur, ne zaman, kaç gün tutulur? Hızır orucu açma saatleri 2021 - En Son Haberler

1200 × 675
Hızır orucu Hemen hemen tüm inançlarda... - Belçika Alevi Gençler Birliği

Hızır orucu Hemen hemen tüm inançlarda... - Belçika Alevi Gençler Birliği

946 × 960
Battal İlgezdi - Hızır Orucu tutan tüm canların duaları...

Battal İlgezdi - Hızır Orucu tutan tüm canların duaları...

960 × 960
Hızır orucu ne zaman açılır 2021 saat kaçta açılır? - Internet Haber

Hızır orucu ne zaman açılır 2021 saat kaçta açılır? - Internet Haber

1280 × 800
Hızır Ayı ve Hızır Orucu

Hızır Ayı ve Hızır Orucu

Hızır orucu

Hemen hemen tüm inançlarda oruç ibadeti vardır. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı ve farklı şekillerde oruç tutarlar.

Kimi insan Yaratana şükür etmek, var olmanın bilincinde olduğunu beyan etmek için oruç tutar.

Kimisi dileklerinin yerine gelmesi, isteklerinin kabul olması için tutar.

Kimisi yerine gelen dilekleri için adakta bulunup adağını yerine getirdiği gibi oruçta tutar.

Kimisi cehenneme gitmemek, cennete gitmek için tutar.

Kimisi bedenini ve dolayısıyla ruhunu disipline etmek, denetim altına almak, nefsine hakim olmak maksadıyla oruç tutar.

Kimisi olgunlaşmak, derinleşmek ve bazı şeylerde yoğunlaşmak için oruç tutar.

Oruç tutmak günün belli bir zamanında yemek yememe ve su içmeme şeklinde olduğu gibi bazı oruçlarda belirli günlerde hayvansal yiyecekler yememe şeklinde olabiliyor. Yine ömür boyunca veya belli bir zaman süresince bazı yiyeceklerden uzak durmak gibi oruç şekilleri de vardır.

Hasılıkelam amaçları ve tutma biçimleri bir birinden farklı çeşitli oruçlar vardır.

Biz Alevilerin temel iki tane orucu vardır. Bunlardan ilki Muharrem Orucudur (Muharrem orucunun bir diğer adı da On İki İmam Orucu ve Matem Orucudur).

Muharrem orucu dışında bizlerde Hızır Orucu vardır.

Bu iki orucun yanı sıra daha çok dervişlik yolunda olan, dervişçe bir yaşamın sahibi olanların tutmuş olduğu 48 perşembe orucu vardır. Ancak bu 48 perşembe orucu toplumun genelini kapsamıyor.

Tuttuğumuz iki oruçtan biri olan Hızır orucunu biz Aleviler neden tutuyoruz?

Hızır orucunu nasıl tutuyoruz?

Ne zaman tutuyoruz?

Hızır orucunun kaynağı nedir?

Biz Aleviler her yıl 13-14-15 Şubat tarihlerinde Hızır orucunu tutuyoruz. Bu tarihler dışında da Ocak ve Şubat ayı içerisinde bu orucu tutanlarda olmakla beraber genel olarak bu orucu 13-14-15 Şubat tarihlerinde tutuyoruz.

Hızır orucunun kaynağı ile ilgili, çıkış noktası ile ilgili birden fazla olay var. Bunlardan iki tanesini paylaşalım.

Nuh peygamberin gemisinin fırtınadan sulara gömülmemesi ve fırtınanın dinmesi sonucu gemide bulunanların üç günlük şükür orucu tutmaları.

Hz. Ali ve Hz. Fatma'nın çocuklarının hastalanmaları üzerine üç gün oruç tutmaları ve her üç günde de tam oruçlarını açacakları sırada birden kapılarına dayanıp onlardan yardım isteyen kimsenin ortaya çıkması ve oruç açacakları yiyecekleri bu kişiye vermeleri (farklı kişiler görünümünde her defa gelen Hz. Hızır'dır ve Hz. Ali ile Hz. Fatma'yı sınamaktadır).

Bu iki olay bize Hızır orucunun bir şükür orucu olduğunu gösteriyor.

Bir şükür orucu olan Hızır orucu aynı zamanda Hz. Hızır'ın şahsında yüce Yaratıcıdan bereket ve rahmet istemenin, esenlik ve kurtuluş dilemenin, dostluk ve dayanışma talep etmenin, paylaşım ve kardeşlikte buluşmanında orucudur.

Hızır orucunda sahura kalkmak yoktur. Gün doğumu ile gün batımı arasında hiç bir şey yememe ve içmeme şeklinde tutulur. Gün batımı ile ağız mührü açılır.

Hızır orucunda, oruçlar açıldıktan sonra her tür yiyecek ve içecek yenilip içilebiliniyor. Yani Muharrem orucunda olduğu gibi et yememe ve su içmeme gibi bir kural yoktur.

Oruç açıldıktan sonra bir araya gelinir, delil uyandırılır ve başta Hz. Hızır ile ilgili olmak üzere erenler hakkında menkıbeler anlatılır, hakikate dair bilgiler paylaşılır, deyişler söylenir.

Üç günlük oruçtan sonra dergahlara ve ziyaretlere gidilir. Kurbanlar kesilir, cemler tutulur ve o yılki Hızır orucu noktalanır.

Hızır orucunu her kim ne amaçla tutuyorsa dilde dileği, gönülde muradı gerçek olsun.

Hızır aşkına yanan delillerin ışığı hanemizi aydınlattığı gibi gönlümüzde aydınlatsın.

Helal kazançla kazanıp Hızır aşkına pişirip meydana getirdiğimiz lokmalarımız yiyenlere helal olsun, hazırlayıp yedirenlere delil olsun.

Tuttuğumuz oruçlarımız ailemize birlik, huzur, bereket getirsin. Toplumumuza ağız tatlılığı, birlik ve dirlik getirsin.

Hz. Hızır her dem dara düşenlerin, zorda kalanların, umudunu yitirenlerin, çaresizlerin ellerinden tutup onları gerçeğe yönlendirsin.

Gerçekler demine, Allah, eyvallah.

Remzi Kaptan [email protected]
#hizirorucu #hzhizir #aleviorucu
Hızır Orucu Öncesi Cemevlerinde Dezenfekte Ve Temizlik Çalışması Yapıldı ESENYURT BELEDİYESİ. Hızır orucu nedir, nasıl tutulur? Hızır orucu saat kaçta, nasıl açılır?. Hızır Orucu Nedir? - Aleviliğe Açılan Sayfa. Hızır orucu ne zaman tutulacak? Hızır orucu nasıl tutulur? - Son dakika haberleri. Ali Mahir Başarır's tweet - ""Kul darda kalmayınca Hızır yetişmezmiş. Sen yetiş dertlerimize Hızır." Hızır Orucu tutan tüm canlarımızın oruçlarının, dualarının ve lokmalarının kabul olmasını diliyorum. Memleketimizde barış, huzur ve refah daim. Hızır orucu nedir, nasıl tutulur, ne zaman, kaç gün tutulur? Hızır orucu açma saatleri 2021 - En Son Haberler. Hızır orucu Hemen hemen tüm inançlarda... - Belçika Alevi Gençler Birliği. Battal İlgezdi - Hızır Orucu tutan tüm canların duaları.... Hızır orucu ne zaman açılır 2021 saat kaçta açılır? - Internet Haber. Hızır Ayı ve Hızır Orucu.